Ակադեմիական փոխճանաչման և շարժունության ազգային տեղեկատվական կենտրոնի նոր հասցեն է Վրացյան 73:
Ավանդույթի համաձայն դեկտեմբերի 23-ին տեղի ունեցավ ԱՓՇԱՏԿ-ի վերապատրաստման դասընթացը` <<Օտարերկրյա որակավորումների ճանաչման արդի հիմնախնդիրները. ապագային ընդառաջ>> խորագրով: Միջոցառմանը մասնակցում էին 23 բուհերի 38 ներկայացուցիչներ:
Որակավորումների ճանաչման համար 2021թ․հատկանշական տարի էր, քանի որ մայիսի 1-ից ուժի մեջ մտավ Տոկիոյի կոնվենցիան, և նոյեմբեր ամսին ՀՀ Ազգային ժողովը միաձայն հավանության արժանացրեց «Բարձրագույն կրթության որակավորումների փոխճանաչման մասին» գլոբալ կոնվենցիան վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը:
Դասընթացը բաղկացած էր երկու մասից: Առաջին մասում ներկայացվեց ճանաչման ռազմավարական նշանակությունը և կրթական համակարգերի բազմազանությունը, ճանաչման հիմնական սկզբունքները և չափանիշները: Դասընթացի երկրորդ մասը անցկացվեց Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդներ կազմակերպության հետ համատեղ և ներկայացվեց ԱՄՆ բարձրագույն կրթության համակարգը և շնորհվող որակավորումները: Մանրամասն խոսվեց համայնքային քոլեջների համակարգի մասին: Դասընթացի ընթացքում ներկայացվեց մեծ թվով օրինականեր և մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ինքնուրույն կերպով գնահատել տարբեր որակակավորումներ: Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդների ներկկայացուցիչը փոքր անակնկալ նվերներ էր պատրաստել մասնակիցների համար: Դասընթացի վերջում մասնակիցներին հանձնվեցին վկայականեր:

The new address of the National Information Center for Academic Recognition and Mobility is Simon Vratsyan Street, 73.
ARMENIC’S ANNUAL TRAINING TOOK PLACE
Following the tradition, on December 23rd ArmEnic held the training for the Armenian higher education institutions on “Modern issues of the recognition of the foreign qualifications: towards the future”. 38 representatives of 23 public and private universities participated in the event.
2021 was a significant year for the recognition since the Tokyo Convention for the Asia-Pacific region entered into force on May 1, and the Armenian Parliament unanimously approved the draft law on the ratification of the Global Convention on the Recognition of Qualifications for Higher Education. The training course comprised of two sessions. During the first session, the strategical importance of the recognition and the diversity of the education systems as well as basic principles and procedures related to the assessment of qualifications were presented. The second session was for the first time was held jointly with the American Councils for International Education, and the representative of the organization presented the US higher education system and the qualifications awarded.
A special focus was on the community colleges and their peculiarities. Both sessions were followed by examples and as an exercise, the participants were also asked to evaluate qualifications. The representative of the American Councils for International Education prepared small gifts for the participants. At the end of the training, the participants were given certificates.